Manifest kodu

Pragniemy pracować w środowisku, który wspomaga programistów w wyzwoleniu ich potencjału - w takim, które wspiera rozwój i współpracę. W miejscu, które jest bezpieczne dla wszystkich.

Takie miejsce nagradza wszystkich, którzy w nim uczestniczą. Zachęca nowych programistów do spróbowania swoich sił w naszej dziedzinie. To właśnie przez dyskusję i współpracę rozwijamy się i sami przyspieszamy ten rozwój.

Aby stworzyć takie miejsce hołdujemy poniższym wartościom:

  1. Dyskryminacja nas ogranicza. Dotyczy to dyskryminacji rasowej, płciowej, ze względu na orientację seksualną, wiek, narodowość oraz każdą inną, która powoduje bezwględne wykluczenie jakiejkolwiek grupy osób.
  2. Nasze ograniczenia nas definiują. Twoja strefa komfortu niekoniecznie musi być strefą innyh. Pamiętaj o tym i strzeż tego.
  3. To MY jesteśmy największą wartością. Nikt z nas nie urodził się mistrzem w swojej dziedzinie. Każdemu z nas na swojej drodzę ktoś kiedyś pomógł. Odwdzięcz się!
  4. Jesteśmy kapitałem na przyszłość. Jako rozszerzenie punktu 3: Dziel się wiedzą. Pomagaj tym, którzy przychodzą po Tobie.
  5. Szacunek nas definiuje. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Prowadź dyskusje i krytykuj z szacunkiem. Zapytaj siebie: Czy to co mówię jest prawdziwe? Czy jest to konieczne? Czy jest to konstruktywne? Wszystko co nie spełnia tych warunków jest nieakceptowalne.
  6. Odpowiedzi wymagają gracji. Gniewne odpowiedzi są poprawne, ale obraźliwy język i mszczenie się są toksyczne. Kiedy dzieje się coś co Cię uraża - bądź asertywny, ale zachowuj się z szacunkiem. Nie przechodź od razu do kontrataku - pozwól temu kto Cię zaatakował wytłumaczyć się i poprawić.
  7. Opinie to nic więcej jak tylko opinie. Wszyscy, ze względu na swoje wychowanie i środowisko w którym żyjemy, różnimy się od siebie. Istotą sprawy jest to, że jest to w pełni akceptowalne. Zapamiętaj: jeśli szanujesz własne opinie - powinieneś też szanować opinie innych.
  8. Błądzić jest rzeczą ludzką. Chcesz czy nie chcesz - będziesz popełniał błędy. Bądź wyrozumiały wobec pomyłek innych i nie wahaj się przepraszać za swoje.

Jak nam pomóc?

Ta praca to nasz wspólny wysiłek. Zapraszamy do współuczestniczenia w tworzeniu tego manifestu poprzez otwieranie "pull requests". (Prosimy również o wszelkie poprawki słownictwa i stylu.)

I Support It